In de Senegalese hoofdstad Dakar is het winnen van de Afrika Cup door het nationaal voetbalelftal uitbundig gevierd. Er werd vuurwerk afgestoken en mensen gingen massaal de straat op met Senegalese vlaggen om hun nek.

"Ons team heeft laten zien dat we het beste team van Afrika zijn", zei bewoner Pape Ndiaye tegen persbureau AP. "Het is een welverdiende overwinning. De Lions hebben gevochten als echte leeuwen."

Na een bloedstollende verlenging pakte Senegal voor de tweede keer in de geschiedenis de Afrika Cup. Dat gebeurde nadat de Leeuwen van Teranga de wedstrijd eerder leken op te geven: het team vertrok naar de kleedkamer toen Marokko na ingrijpen van de VAR een penalty kreeg.

"De scheidsrechter speelde met onze emoties. We waren gestrest en uitgeput, maar Senegal zette door", zei student Mamadou Alpha Diallo. "Het team toonde volwassenheid in een moeilijke wedstrijd."

Diaspora

De vreugde is ook groot onder Nederlandse Senegalezen na de overwinning van hun team op Marokko. In een café in Amsterdam Nieuw-West klonken trommels, werd gedanst en klonk luid gejuich. Mensen sprongen elkaar om de hals toen het laatste fluitsignaal klonk.

Ook in Parijs volgden voetbalsupporters van Marokko en Senegal in cafés de wedstrijd. De stad heeft een grote Senegalese en Marokkaanse diaspora.

In de stad mochten voetbalsupporters na de wedstrijd niet samenkomen op de Champs-Élysées. Bij deze centrale plek in de stad waren veel politieauto's te zien.

In een bomvolle Meervaart in Amsterdam Nieuw-West keken 800 fans van de Leeuwen van de Atlas samen naar de finale. De teleurstelling was groot toen bij de Marokkaanse topscorer Díaz een panenka mislukte: zijn poging een penalty met een schijnbeweging in de goal te krijgen, eindigde in de handen van de keeper.

Ook in concertzaal Dynamo in Eindhoven keken Marokkaanse fans naar de wedstrijd. "Ik snap niet dat je op zo'n moment die penalty zo neemt", zegt een supporter na afloop tegen Omroep Brabant. Een andere fan begrijpt überhaupt niet waarom Díaz de penalty nam. "Dit is een debacle", reageert een andere fan neergeslagen.

Senegal benutte zijn laatste kans door in de vierde minuut van de verlenging het enige doelpunt van de wedstrijd te maken. Het land won daarmee voor de tweede keer de Afrika Cup: in 2021 won het team na strafschoppen van Egypte.

"Het is zonde, maar we zijn wel tweede geworden", reageert een Marokkaanse supporter. "Ik ben trots op het Marokkaans elftal", zegt een ander. De laatste keer dat Marokko de Afrika Cup binnensleepte was in 1976.

Ook in café The City in Den Haag werd de finale gevolgd. De fans van Marokko hielden hun adem in toen de wedstrijd minutenlang werd stilgelegd. Er klonk flink gejuich in het café toen het Senegalese team weer het veld op kwam lopen.

Het gejuich sloeg al snel om in teleurstelling na de gemiste penalty. Na het laatste fluitsignaal stroomde The City snel leeg.

Verderop in Den Haag, in de Schilderswijk, werd het na de wedstrijd onrustig. De mobiele eenheid moest ingrijpen nadat supporters vuurwerk hadden gegooid naar politieagenten en omstanders. Acht mensen werden aangehouden. Rond 01.00 uur keerde de rust terug.